Thursday May 21st - NCAA Division III Men's Tennis Championships Finals

Championship Match: Amherst College v. University of California Santa Cruz

Doubles
1. Zack Lerner/Moritz Koenig (AMH) v. Max Liberty-Point/Ilya Gendelman (UCSC) 8-6 UCSC
2. Priit Gross/Austin Chafetz (AMH) v. Jared Kamel/Marc Vartabedian (UCSC) 8-5 UCSC
3. Wes Waterman/Andrew Jung (AMH) v. Max Ortiz/Colin Mark-Griffin (UCSC) 8-6 UCSC

Order of Completion: 1,2,3 UCSC led 3-0 after doubles

Singles
1. Zach Lerner (AMH) v. Max Liberty-Point (UCSC) 6-3, 7-6 UCSC
2. Austin Chafetz (AMH) v. Jared Kamel (UCSC) 6-7, 2-4 DNF
3. Andrew Jung (AMH) v. Max Ortiz (UCSC) 6-2, 2-6, 2-1 DNF
4. Moritz Koenig (AMH) v. Ilya Gendelman (UCSC) 6-7, 4-4 DNF
5. Priit Gross (AMH) v. Colin Mark-Griffin (UCSC) 6-4, 6-2 UCSC
6. Wes Waterman (AMH) v. Mark Vartabedian (UCSC) 2-6, 5-6 DNF

Order of Completion: 5,1

University of California Santa Cruz defeats Amherst College 5-0

Third Place Match: Emory University v. Washington University in St. Louis

Doubles
1. Michael Goodwin/Chris Goodwin (EMORY) v. Charlie Cutler/Chris Hoeland (WASH) 8-3 Wash U
2. David Caplan/Mark Boren (EMORY) v. Max Woods/Isaac Stein (WASH) 9-7 Emory
3. Chris Jordan/Colin Egan (EMORY) v. John Watts/Nirmal Choradia (WASH) 8-2 Wash U

Order of Completion: 3,1,2    Wash U led 2-1 after doubles

Singles
1. Michael Goodwin (EMORY) v. John Watts (WASH) 3-6, 6-2, 3-6 Wash U
2. Chris Goodwin (EMORY) v. Charlie Cutler (WASH) 6-3, 6-1 Emory
3. Mark Boren (EMORY) v. Max Woods (WASH) 6-1, 6-3 Emory
4. Colin Egan (EMORY) v. Isaac Stein (WASH) 7-6, 5-7, 0-1 DNF
5. Oliver Lopp (EMORY) v. Danny Levy (WASH) 6-3, 6-0 Emory
6. Chris Redmond (EMORY) v. Chris Hoeland (WASH) 6-3, 4-6, 6-1 Emory

Order of Completion: 5,3,2,1,6

Emory University defeats Washington University in St Louis 5-3

  

Wednesday May 20th - NCAA Division III Men's Tennis Championships Semifinals

Emory University v. University of California Santa Cruz

Doubles
1. Michael Goodwin/Chris Goodwin (EMORY) v. Max Liberty-Point/Ilya Gendelman (UCSC) 8-5 UCSC
2. David Caplan/Mark Boren (EMORY) v. Jared Kamel/Marc Vartabedian (UCSC) 8-1 UCSC
3. Chris Jordan/Colin Egan (EMORY) v. Max Ortiz/Colin Mark-Griffin (UCSC) 8-5 UCSC

UC Santa Cruz led 3-0 after doubles

Singles
1. Michael Goodwin (EMORY) v. Max Liberty-Point (UCSC) 6-4, 6-4 Emory
2. Chris Goodwin (EMORY) v. Jared Kamel (UCSC) 6-4, 6-1 Emory
3. Mark Boren (EMORY) v. Max Ortiz (UCSC) 6-4, 6-3 Emory
4. Colin Egan (EMORY) v. Ilya Gendelman (UCSC) 6-3, 6-3 UCSC
5. Oliver Lopp (EMORY) v. Colin Mark-Griffin (UCSC) 6-2, 6-2 Emory
6. Chris Redmond (EMORY) v. Mark Vartabedian (UCSC) 6-4, 6-4 UCSC

UC Santa Cruz wins 5-4 (Order of completion 5,3,2,4,1,6)

Washington University in St. Louis v. Amherst College

Doubles
1. Charlie Cutler/Chris Hoeland (WASH) v. Zack Lerner/Moritz Koenig (AMH) 8-5 AMH
2. Max Woods/Isaac Stein (WASH) v. Priit Gross/Austin Chafetz (AMH) 9-7 AMH
3. John Watts/Nirmal Choradia (WASH) v. Wes Waterman/Andrew Jung (AMH) 8-1 WASH U

Amherst led 2-1 after doubles 


Singles
1. John Watts (WASH) v. Zach Lerner (AMH) 6-1, 6-2 Wash U
2. Charlie Cutler (WASH) v. Austin Chafetz (AMH) 6-2, 6-3 Amherst
3. Max Woods (WASH) v. Andrew Jung (AMH) 3-6, 6-1, 5-6 DNF
4. Isaac Stein (WASH) v. Mortiz Koenig (AMH) 3-6, 6-3, 4-3 DNF
5. Danny Levy (WASH) v. Priit Gorss (AMH) 7-6, 0-6, 6-2 Amherst
6. Chris Hoeland (WASH) v. Wes Waterman (AMH) 7-5, 7-5 Amherst

(Order of completion 2, 1, 6, 4)

Amherst wins 5-2 

Tuesday May 19th - NCAA Division III Men's Tennis Championships Quarterfinals

Middlebury College v. Amherst College

Doubles
1. David Farah/Andrew Thomson(MIDD) v. Zack Lerner/Moritz Koenig (AMH) 8-4 Amherst
2. Andrew Lee/Rich Bonfiglio (MIDD) v. Priit Gross/Austin Chafetz (AMH) 8-2 Amherst
3. Conrad Olson/Andy Peters (MIDD) v. Wes Waterman/Andrew Jung (AMH) 8-5 Amherst

Singles
1. Conrad Olson (MIDD) v. Zach Lerner (AMH) 3-5, 6-3, 0-3 DNF
2. Andrew Thomson (MIDD) v. Austin Chafetz (AMH) 6-4, 5-7, 6-1 Amherst
3. Andrew Lee (MIDD) v. Andrew Jung (AMH) 7-5, 1-3 DNF
4. Andy Peters (MIDD) v. Mortiz Koenig (AMH) 6-2, 1-6, 5-5 DNF
5. Peter Odell (MIDD) v. Priit Gorss (AMH) 6-3, 7-6 Middlebury
6. Eliot Jia (MIDD) v. Wes Waterman (AMH) 6-2, 6-0 Amherst

Amherst wins 5-1 Order of completion: 5, 6, 2

Washington University in St . Louis v. Gustavus Adolphus

Doubles
1. Charlie Cutler/Chris Hoeland (WASH) v. John Kauss/Mike Burdakin (GUS) 8-5 Gustavus
2. Max Woods/Isaac Stein (WASH) v. Charlie Paukert/Ben Tomasek(GUS) 8-3 Wash U
3. John Watts/ Nirmal Choradia (WASH) v. Nick Hansen/Kevin Stickney (GUS) 8-5 Wash U

Singles

  1. John Watts (WASH) v. John Kauss (GUS) 7-5, 6-1 DNF
  2. Charlie Cutler (WASH) v. Mike Burdakin (GUS) 7-6, 6-2 Gustavus
  3. Max Woods (WASH) v. Charlie Paukert (GUS) 6-2, 6-4 Gustavus
  4. Isaac Stein (WASH) v. Ben Tomasek (GUS) 6-3, 6-3 Wash U
  5. Danny Levy (WASH) v. Kevin Stickney (GUS) 7-6, 6-3 Wash U
  6. Chris Hoeland (WASH) v. Patrick Clark (GUS) 6-2, 6-4 Wash U 

Wash U wins 5-3 Order of completion: 6,5,2,4

Emory University v. Kenyon College

Doubles
1. Michael Goodwin/Chris Goodwin (EMORY) v. Mike Greenberg/Will VandenBerg (KENYON) 8-3 Emory
2. David Caplan/Mark Boren (EMORY) v. Josh Stiles/Charlie Brody (KENYON) 8-3 Emory
3. Chris Jordan/Colin Egan (EMORY) v. Tomas Piskacek (KENYON) 8-5 Emory

Singles
1. Michael Goodwin (EMORY) v. Mike Greenberg (KENYON) 7-5, 1-4 DNF
2. Chris Goodwin (EMORY) v. Tomas Piskacek (KENYON) 6-2, 6-2 Emory
3. Mark Boren (EMORY) v. Jeremy Polster (KENYON) 6-1, 6-4 Emory
4. Colin Egan (EMORY) v. Will VandenBerg (KENYON) 7-5, 1-0 DNF
5. Oliver Lopp (EMORY) v. Charlie Brody (KENYON) 3-6, 4-4 DNF
6. Chris Redmond (EMORY) v. Daniel Becker (KENYON) 4-6, 4-2 DNF

Emory U wins 5-0 Order of completion: 3,2

University of California Santa Cruz v. Williams College

Doubles
1. Max Liberty-Point(UCSC) v. Bret Thacher/Dicken Chaplin (WILL) 8-4 UCSC
2. Jared Kamel/Marc Vartbedian (UCSC) v. Nick Lebedoff/Will Petrie (WILL) 9-7 UCSC
3. Max Ortiz/Colin Mark-Griffin (UCSC) v. Jeremy Weinberger/Kevin Shallcross (WILL) 8-5 UCSC

Singles
1. Max Liberty-Point (UCSC) v. Nick Lebedoff (WILL) 6-2, 2-3 DNF
2. Jared Kamel (UCSC) v. Jeremy Weinberger (WILL) 6-2, 6-2 UCSC
3. Max Ortiz (UCSC) v. Rick Devlin (WILL) 6-4, 1-2 DNF
4. Ilya Gendelman (UCSC) v. Will Petrie (WILL) 6-3, 2-2 DNF
5. Colin Mark-Griffin (UCSC) v. Kevin Shallcross (WILL) 6-0, 6-2 UCSC
6. Marc Vartabedian (UCSC) v. Karol Furmaga (WILL) 6-4, 3-1 DNF

UCSC wins 5-0 Order of completion: 2,5